Haber

Yalova’da Roma dönemine ait iki mezar bulundu

Yalova’nın Termal ilçesindeki villa inşaatında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen “küp mezar” için yürütülen kurtarma kazısında, bir bebeğe ait ikinci mezar ortaya çıktı.

Yalova Müze Müdürlüğü tarafından Akköy köyü Çukurçayır mevkiinde özel bir firmanın iş makinesiyle yaptığı inşaat kazısı sırasında kadın iskeletinin bulunduğu mezar çevresinde başlatılan çalışmalar sürüyor.

Müze Müdürü Ali Sinan Özbey başkanlığındaki grup, geç Roma dönemine ait olduğu düşünülen, 3. ve 4. yüzyıla tarihlenen kadın mezarının yanında bebek iskeletinin bulunduğu ikinci kavanoz mezara ulaştı. Her iki mezarda da herhangi bir rastgele nesneye rastlanmadığı öğrenildi.

Titizlikle yürütülen kazı çalışması sırasında ekipler bu mezarı açarak içindeki bebek iskeletini çıkararak Yalova Müze Müdürlüğü’ne götürdü.

Bölgede başka mezarların bulunması halinde inşaat firması ve belediye ekiplerinin bölgede çalışma yapmak üzere görevlendirileceği, Müze Müdürlüğü’nün izni ve bilgisi olmadan bölgede herhangi bir çalışma yapılamayacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu