Haber

Türk F-16’ları ve Bayraktar TB2 SİHA’larıyla düşman hedefleri imha edildi

Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’da düzenlediği “Mustafa Kemal Atatürk 2023” ortak tatbikatının “Seçkin Gözlemci Günü”nde, Türk F-16’ları ve Bayraktar TB2 SİHA’ları tarafından temsili düşman hedefleri isabetli atışlarla imha edildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen tatbikatın “Seçkin Gözlemci Günü”ne Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Mirzon katıldı.

Bakü yakınlarındaki askeri eğitim alanında düzenlenen “Seçkin Gözlemci Günü”nde gerçekleştirilen görevler gerçek savaş sahnelerinden başka bir şey değildi.

Tatbikat, Türk ve Azerbaycan komando birliklerinin temas hattındaki temsili düşman mevzilerini devralmasıyla başladı.

Düşmanın temsili hava savunma birliklerinin etkisiz hale getirildiği tatbikatta Türk F-16’ları düşman hedeflerini imha etti.

Füze ve topçu birliklerinin ateşi sonrasında tank birliklerinin düşman mevzilerine saldırdığı tatbikatta, Bayraktar TB2 SİHA’lar, temsili düşmanın “İskender” ve “Toçka-U” füze sistemlerini nokta atışlarıyla imha etti.

Askerlerin zırhlı araçlarla saldırdığı tatbikat sırasında, Türk ve Azerbaycan özel birlikleri temsili düşmanın arkasına hava atarak üst düzey komutanları esir aldı.

Bakü’nün yanı sıra Nahçıvan ve işgalden kurtarılan bölgelerde gerçekleştirilen tatbikata 3 bin işçi, 130 tank ve zırhlı araç, 100’e yakın top ve füze sistemi, 20’ye yakın uçak ve helikopter katıldı.

Türk ve Azerbaycan orduları arasındaki etkileşim ve uyumun artırılmasını amaçlayan “Mustafa Kemal Atatürk 2023” tatbikatı yarın sona erecek.

guzelyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu